PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=208}

Życie jest piękne

La vita è bella
8,4 284 816
ocen
8,4 10 1 284816
8,0 34
oceny krytyków
Życie jest piękne
powrót do forum filmu Życie jest piękne

Najlepsze, co przytrafiło się Benigniemu, to role w filmach Jarmusha. Nie przepadam za nim jako aktorem, a tym bardziej reżyserem. "Życie..." nie jest ani śmieszne, ani straszne, ani poruszające. Jest chybione, niestosowne - po prostu zbędne.

Niestety, obozy koncentracyjne były groteskowe same w sobie, ale, jak wiemy, w szczególny sposób. Nie da się tego zaczarować ckliwą groteską a la Benigni. Obozowych losów dzieci ich rodziców zwłaszcza.

Nie chcę wyjść na jakiegoś zasadniczego, zachowawczego smutasa, ale są tematy, których pewne formy się nie imają (nie powinny się imać). Równie "poruszający" mógłby być utrzymany w podobnej konwencji film np. o rzezi wołyńskiej, albo o wojnie w Rwandzie.

No nie! I tyle...

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 10
rad_kac

Nie rozumiem czemu kino miałoby przykryć holokaust całunem smutku. Film był ckliwy i był groteskowy - owszem. Ale do mnie trafił zdecydowanie bardziej niż pompatyczne superprodukcje. W lekki sposób wyśmiane zachowanie społeczne (rewelacyjna scena z rozlaną whisky) ukazały tylko, że na prawdę nie trzeba rzewnej muzyki, powiewających flag i marszczonych brwi, żeby zasugerować widzowi, że coś jest nie halo.
I nie mam nic przeciwko użyciu takiej konwencji w opowieści o wojnie w Rwandzie. Bo de facto nie była to historia wojny, tylko bardziej jednostkowe, intymne podejście do tematu. Jeśli tylko któryś reżyser się tego podejmie i historia zostanie mi podana z równie dobrym smakiem - kupuję.

ocenił(a) film na 10
rad_kac

Musisz być bardzo smutnym człowiekiem.

ocenił(a) film na 3
elvis_nie_zyje

nie, dlaczego? wesołkowaty jestem raczej. :))

ocenił(a) film na 2
rad_kac

Zgadzam się w 100%. Dla mnie żenująco głupi i infantylny film!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones